Etykieta Champagne – rozszyfrowujemy dziwne znaczki

Zapewne większość z was ma już za sobą szampańskie zakupy i wino musujące na jutrzejszy, wyjątkowy wieczór już się chłodzi. Jeśli jednak jesteście choć trochę podobni do mnie i lubicie dreszczyk emocji związany z odkładaniem wszystkiego na ostatnią chwilę to poniższe informacje są dla was.

sparkling-wine-1030754_1920

foto: Pixabay

Prosta zasada jest taka: jeśli na butelce, którą złapaliście w ostatniej chwili jest napis Champagne to na pewno macie do czynienia z szampanem, bo to nazwa zastrzeżona i mogą jej używać tylko tacy producenci, którzy znajdują się w określonej apelacji (spełniają ponadto szereg warunków takich jak wyłącznie ręczne zbiory, metoda tradycyjna otrzymywania bąbelków, mała wydajność z ha).

Jeśli długa kolejka do kasy pozwoli wam na dokładniejsze studiowanie etykiety to zapewne znajdziecie tam następujące napisy: brut – to oznacza, że wino jest wytrawne, rzadziej spotykane są określenia ultra brut, brut zero lub extra brut – takie napisy oznaczają, że wino jest bardzo wytrawne, może się pojawić także napis demi-sec, który oznacza wino półwytrawne (choć tak naprawdę jest to wino prawie słodkie).

Wczytując się dalej możecie zauważyć oznaczenia RM, NM, SR, CM albo ND. RM czyli récoltant-manipulant oznacza, że twórca wina użył swoich własnych winogron do wyrobu szampana, NM – négociant-manipulant oznacza, że użyto winogron  niepochodzących od producenta. SR, CM to skróty oznaczające, że szampana wyprodukowano w spółdzielni zrzeszającej kilku/kilkunastu winogrodników, a jeśli ktoś kupił gotowe wino i tylko dołożył swoją etykietę to na butelce będziemy mieli oznaczenie ND. Te oznaczenia pojawiają się zazwyczaj w prawym dolnym rogu etykiety.

Na etykiecie możecie też wypatrzyć oznaczenia blanc de blancs (czyli białe z białych, jest to szampan jednoodmianowy, 100% chardonnay) albo blanc de noirs (białe z czerwonych, będzie to szampan wyprodukowany z odmian pinot noir i/lub pinot meunier). Nie martwcie się, jeśli takie napisy wcale się nie pojawią, oznacza to tylko tyle, że wino musujące, które trzymacie w ręku jest kupażem wszystkich trzech odmian.

Z poprzedniego postu dotyczącego metod produkcji win musujących wiecie, że często w przypadku szampana miesza się w kupażu wina bazowe z różnych lat, dlatego producent nie podaje zazwyczaj na etykiecie rocznika, ale oczywiście na butelce mogą pojawić się określenia millésime lub vintage z podanym rokiem. Wtedy mamy do czynienia z tzw. szampanem rocznikowym (takie wina robi się raz na kilka lat i tylko z dobrego rocznika winogron, mają wyjątkowy charakter i są bardzo nieprzewidywalne, raczej nie spotkacie ich w markecie ani zwykłym sklepie z winem). Warto na tę wystrzałową noc zainwestować trochę więcej w butelkę, którą zamierzamy otworzyć i udać się do specjalistycznego sklepu, gdzie wykwalifikowany sprzedawca pomoże w wyborze doskonałego szampana. Na zdrowie!

Dodaj komentarz